Комплексные компьютерные
решения
г. Винница. ул. Келецкая 61А
тел. +38(0432)550 950
+38(0432)554 408
моб. +38(063)863 78 03
сервис. +38(068)574 82 16

Огляд SSD-накопичувача Western Digital Blue

WD Blue SSD — це нові твердотільні накопичувачі найбільшого виробника HDD, який в минулому році придбав компанію SanDisk. Чи зможе тепер WD успішно виступати на динамічному і високо конкурентному ринку SSD? Спробуємо розібратися.

Western Digital — компанія, яка не потребує представлення. Вона завоювала місце одного зі стовпів ринку персональних комп’ютерів завдяки своїм жорстким дискам. Протягом декількох останніх років WD робить активні спроби розширити сферу своїх інтересів в тому числі і на твердотільні накопичувачі. Причому в цьому році спроби стали на рідкість амбітними, і, схоже, тепер на ринку SSD дійсно з’явився новий великий гравець.

SSD-накопичувач Western Digital Blue

Для того щоб стати повноправним гравцем на ринку флеш-накопичувачів, WD пішла на зухвалий і рішучий крок: в минулому році вона за 19 мільярдів доларів купила SanDisk — одного з провідних виробників SSD, які володіють приблизно 12-відсоткової ринковою часткою. І тепер компанія готова показати перші плоди, які дало придбання: в асортименті продукції WD з’являються масові SSD, побудовані на технологіях SanDisk.

Нові твердотільні накопичувачі WD представлені двома родинами — WD Blue і WD Green. SSD з першого, «синього» сімейства позиціонуються як швидкі і високонадійні рішення для ентузіастів, геймерів і творців контенту. Накопичувачі ж з другого, «зеленого», — як бюджетні та економічні SSD з трохи меншими швидкісними показниками і помірним ресурсом. При цьому компанія робить основний наголос саме на масовість своїх нових SSD. Першою в продажу з’явилася старша модель WD Blue.

SSD-накопичувач Western Digital Blue

Технічні характеристики

Багато говорити про те, що ж таке WD Blue SSD, нам не доведеться. Справа в тому, що ця модель побудована на тому ж самому апаратному фундаменті, що і давно присутній на ринку накопичувач SanDisk X400. Можна було б навіть сказати, що це просто X400 в новій обгортці, проте це все ж не зовсім так. WD Blue відрізняється в деяких моментах, але все розбіжності обумовлюються виключно тим, що для накопичувача Western Digital трохи скоректована мікропрограма.

Втім, не варто думати, що в мікропрограмі WD Blue знайшла місце якась особлива магія. Основна зміна, зроблена розробниками, полягає в збільшенні розмірів резервної області. У SanDisk X400 від користувача ховається близько 7 відсотків від загального обсягу масиву флеш-пам’яті, а в WD Blue контролер резервує для внутрішніх потреб вже близько 10 відсотків ємності. Завдяки цьому зростає ресурс SSD, а також поліпшується ефективність роботи алгоритмів збору сміття, що позитивно впливає і на продуктивність.

SSD-накопичувач Western Digital Blue

У той час як модельний ряд SanDisk X400 був складений з представників з обсягами, кратними 128 Гбайт, ємність представників серії WD Blue складає 250, 500 і 1000 Гбайт. Крім резервування більшого обсягу флеш-пам’яті на внутрішні потреби контролера це означає ще й те, що в лінійці WD Blue SSD зник 128-гігабайтний накопичувач, існування якого виробник порахував недоцільним.

Але найголовнішою відмінністю WD Blue, поза всякими сумнівами, слід вважати умови гарантії. З одного боку, її тривалість скоротилася до 3 років (що все одно краще дворічної гарантії, яка надається на магнітні диски серії WD Blue), але з іншого — зріс дозволений обсяг запису. В результаті на нові SSD під маркою Western Digital можна записувати більше третини їх повного обсягу щодня, що за сучасними мірками — дуже щедра пропозицію.

SSD-накопичувач Western Digital Blue

На тлі конкурентів показники витривалості WD Blue виглядають вельми гідно. Фактично серед пропозицій на базі TLC NAND декларований ресурс у цього накопичувача — один з кращих. А це значить, що виробник орієнтує WD Blue на порівняно інтенсивні навантаження, що для TLC SSD зовсім нехарактерно.

Технологічну перевагу WD Blue над основною масою TLC-накопичувачів знайшло відображення і в ціні. Новинка не просто так відноситься до «синьої» серії — Western Digital не збирається протиставляти її дешевим SSD інших виробників. Ціни скоріше сформовані з розрахунку, що WD Blue повинен виглядати вище бюджетних накопичувачів, але при цьому поступатися в ціні SSD на базі MLC-пам’яті. В результаті зараз WD Blue продається дорожче багатьох популярних пропозицій класу на зразок Toshiba OCZ TR150, Crucial MX300 або Samsung 750 EVO. І більш того, його ціна навіть вища, ніж у майже такого ж SanDisk X400.

SSD-накопичувач Western Digital Blue

Зовнішній вигляд і внутрішній устрій

WD Blue одночасно співіснує в двох форм-факторах: як в 2,5-дюймовому, так і в M.2-виконанні. Розглянемо 2,5-дюймовий зразок з ємністю 500 Гбайт. Для WD Blue використовується той же самий наполовину пластиковий корпус, що і в SanDisk X400. Відмінності лише в тому, які на нього наклеєні ярлики.

Цікаво, що маркетингова етикетка на WD Blue SSD зовсім перегукується з оформлення з тими наклейками, які можна зустріти на механічних жорстких дисках Western Digital. І на ній, крім синьої заливки, присутня лише емблема виробника, а також назва і ємність конкретної версії. Що ж стосується розташованої на звороті наклейки з технічною інформацією, то оригінальна і вона.

SSD-накопичувач Western Digital Blue

Плата WD Blue 500 Гбайт виявилася на рідкість компактною: вона займає від сили третину простору всередині корпусу. Але сюрпризом це назвати не можна — виробники SSD давно підходять до витрати текстоліту з особливою ощадливістю.

Масив флеш-пам’яті в WD Blue 500 Гбайт набраний чотирма мікросхемами, всередині кожної з яких складено по вісім 15-нм напівпровідникових кристалів планарної TLC NAND, випущеної SanDisk у співпраці з Toshiba в рамках спільного підприємства Flash Forward. Таким чином, в розглянутому півтерабайтному SSD масив флеш-пам’яті складається з 32 пристроїв, що визначає його найвищу продуктивність в лінійці. На додаток до перерахованих чіпів є в складі WD Blue SSD 500 Гбайт і оперативна пам’ять стандарту LPDDR3. Її виробник — Micron, обсяг — абсолютно типовий, 512 Мбайт.

SSD-накопичувач Western Digital Blue

В цілому ж ніяких примітних схемотехнік начебто захисту від перебоїв живлення в WD Blue немає. Це типово споживче рішення, і тут такі шедеври не потрібні. І навіть більше того, виробник повністю відключив в WD Blue апаратне шифрування, яке було доступно в окремих модифікаціях SanDisk X400.

Придбати у Вінниці накопичувачі SSD та HDD для своєї системи від різних виробників, в тому числі, Samsung та WD, можна у магазині комп’ютерної техніки Енрон, а також в інтернет-магазині Сконто.