Комплексные компьютерные
решения
г. Винница. ул. Келецкая 61А
тел. +38(0432)550 950
+38(0432)554 408
моб. +38(063)863 78 03
сервис. +38(068)574 82 16

Як вибрати бездротовий маршрутизатор для дому

Всі мережеві маршрутизатори з вбудованим Wi-Fi служать для організації інтернет-доступу пристроїв через одне провайдерське підключення. Але вартість роутерів може відрізнятися в кілька разів, залежно від моделі. За якими параметрами вибирати маршрутизатор, на що звертати увагу в першу чергу і яку інформацію, навпаки, пропускати повз вуха — розглянемо нижче.

Купити роутер у Вінниці

Стандарти зв’язку

Стандарти бездротових локальних мереж сімейства 802.11 з’явилися в кінці 90-х років минулого століття. Спочатку назви для частот 2,4 ГГц і 5 ГГц були різними: 802.11b/g і 802.11a, відповідно. Більш нова технологія 802.11n працює і в тому, і в іншому режимах, але більшість бездротових адаптерів і роутерів підтримує тільки 2,4 ГГц.

В цілому робота з 5 ГГц дає переваги на невеликій дистанції за рахунок того, що хвилі меншої довжини краще проходять крізь перешкоди. При цьому всі пристрої 802.11n зворотно сумісні з b/g. Якщо у них є підтримка діапазону 5 ГГц, то з 802.11a. Однак, якщо старих пристроїв в мережі немає, то для кращої продуктивності рекомендується перемикати роутер в режим «тільки 802.11n».

Це пов’язано з ключовою особливістю 802.11n — використання декількох вхідних і вихідних каналів. Максимальна номінальна швидкість (так звана швидкість фізичного з’єднання, PHY link) одного каналу — 150 Мбіт/с. Старі стандарти можуть працювати тільки з одним каналом, тому режим сумісності зводить нанівець переваги 802.11n.

Відносно новим стандартом є 802.11ac, фінальну версію якого впровадили на початку 2014 року. Він працює в діапазоні 5 ГГц і відрізняється більш широким каналом (стандартно — 80 МГц, опціонально — 160 МГц проти 20/40 МГц у 802.11n) і одночасним використанням до восьми каналів (проти чотирьох у 802.11n).

Номінальні швидкості з’єднання — від 433 Мбіт/с між точкою доступу з однієї антеною і клієнтським пристроєм з одного антеною; до 3,39 Гбіт/с в разі використання чотирьох антен. Пристрої 802.11ac зворотно сумісні з 802.11a/b/g/n у відповідних діапазонах. Оскільки 802.11ac використовує 5 ГГц, то всі роутери з його підтримкою є дводіапазонними.

Купити роутер у Вінниці

Апаратна частина

Яка апаратна начинка потрібна для реалізації технологій передачі даних? Очевидно, що це повинні бути: основний обчислювальний і керуючий модуль; модулі роботи з дротовою і бездротовою мережею; зовнішні інтерфейси, а також оперативна пам’ять і флеш для зберігання перезаписуваної прошивки і налаштувань. Чим більше оперативної пам’яті і потужніший центральний обчислювальний блок — тим краще.

В основному чіпсети для домашніх роутерів виробляють кілька компаній: Broadcom, Realtek, Qualcomm (Atheros), Mediatek (Ralink). Частота роботи може становити від 300 МГц до 1000 МГц і вище. У самих топових моделях процесор може бути двоядерними. Вибір виробника — справа особисто Ваша, тут не можна виокремити когось кращого.

Антени можуть бути як зовнішніми, так і вбудованими (наприклад, у вигляді невеликих смужок, розпаяних на материнській платі). Їх число може становити від однієї штуки у пристроїв початкового рівня і до трьох-чотирьох — у топових моделей. Більше — краще, але розраховуйте на власні потреби та бюджет.

На корпусі маршрутизатора є світлодіодні індикатори активності портів Ethernet і мережі Wi-Fi. Це необхідно не тільки для краси, а й для наочної діагностики підключень в разі неполадок обладнання.

Купити роутер у Вінниці

Прошивка та інтерфейс

Програмна складова мережевого обладнання являє собою, по суті, повноцінну операційну систему. В цілому прошивки більшості роутерів мають необхідний набір функцій по налаштуванню різних способів доступу в Інтернет (пряме підключення, варіант PPP), а також таких параметрів, як перенаправлення портів різними способами (може знадобитися для ігор, торрентів і т.д.), батьківський контроль, базовий захист від атак ззовні. Багато пристроїв можуть працювати більш ніж з однією мережею і в кожному діапазоні. Це потрібно, наприклад, для створення гостьового Wi-Fi з ізоляцією від основної «домашньої» бездротової локації. Чим новіша версія прошивки, тим краще — вона дає доступ до більш нових функції та стандартів зв’язку.

Купити роутер у Вінниці

Додаткові функції

Вони реалізуються за допомогою портів USB, які дозволяють підключати зовнішні накопичувачі, принтери, сканери та модеми мобільного зв’язку. Однак не всі моделі підтримують ці функції. У дешевших, як правило, є тільки опція підключення зовнішніх накопичувачів. Очевидно, що це обмеження встановлено не через «залізо».

Наступна важлива функція — принт-сервер. Уже з назви зрозуміло, що з його допомогою можна зробити друк на принтері доступною для всіх пристроїв, підключених до домашньої мережі. Як правило, принтер і / або МФУ підключаються до маршрутизатора через створення TCP / IP-порту друку.

Третя функція — підключення модемів для стільникових мереж. Вони використовуються як для прямого доступу в Інтернет, так і в якості резервного каналу. У даній ситуації роутер автоматично (при наявності грошей на рахунку, звичайно) перемикається на мобільний інтернет відразу, як тільки пропадає зв’язок, працює з WAN-підключенням.

Купити роутер у Вінниці

Рекомендації

Не варто очікувати від маршрутизатора тих швидкостей, які вказані на коробках. Як правило, виробник вказує теоретичну пропускну здатність «заліза». Те саме можна сказати і щодо дальності зони покриття. Типові 30 метрів для приміщення, якщо і будуть досягнуті, то з дуже малою швидкістю.

Дводіапазонні роутери потрібні, якщо є пристрої, що працюють з 5 ГГц. Цей режим може допомогти в разі потреби отримати високу швидкість на невеликій відстані в приміщенні з поганою радіопроникністю. Наприклад, щоб комфортно дивитися на телевізорі контент HD-якості або завантажувати ігри на ігрову консоль.

Якщо роутер планується використовувати для розширення зони покриття, то зверніть увагу на те, щоб пристрій міг працювати в режимі повторювача (repeater).

Якщо бюджет на покупку обмежений, то цілком можна обійтися 100-мегабітним Ethernet. Цього достатньо навіть для перегляду відео у високій роздільній здатності. Великі файли (фільми) будуть передаватися по мережі повільніше, але так чи часто це потрібно?

Провайдери, що надають гігабитне підключення, є. Але їх дуже мало, і вони, як правило, дають не «чесний» гігабіт, а декілька сотень мегабіт в секунду. Тому говорити про повсюдний перехід на гігабіт поки рано. Замість цього є сенс вибрати пристрій з портом USB, який штатно можна використовувати хоча б як мережевий диск. А ще краще, якщо буде підтримка принт-сервера і вбудованого торрент-клієнта (опціонально).

Ознайомитися із асортиментом, отримати детальнішу інформацію, купити у Вінниці або замовити «просунуту» непопулярну модель маршрутизатора Ви можете у магазині комп’ютерної техніки Енрон.