Всі мережеві маршрутизатори з вбудованим Wi-Fi служать для організації інтернет-доступу пристроїв через одне провайдерське підключення. Але вартість роутерів може відрізнятися в кілька разів, залежно від моделі. За якими параметрами вибирати маршрутизатор, на що звертати увагу в першу чергу і яку інформацію, навпаки, пропускати повз вуха — розглянемо нижче.

Стандарти зв’язку
Стандарти бездротових локальних мереж сімейства 802.11 з’явилися в кінці 90-х років минулого століття. Спочатку назви для частот 2,4 ГГц і 5 ГГц були різними: 802.11b/g і 802.11a, відповідно. Більш нова технологія 802.11n працює і в тому, і в іншому режимах, але більшість бездротових адаптерів і роутерів підтримує тільки 2,4 ГГц.
В цілому робота з 5 ГГц дає переваги на невеликій дистанції за рахунок того, що хвилі меншої довжини краще проходять крізь перешкоди. При цьому всі пристрої 802.11n зворотно сумісні з b/g. Якщо у них є підтримка діапазону 5 ГГц, то з 802.11a. Однак, якщо старих пристроїв в мережі немає, то для кращої продуктивності рекомендується перемикати роутер в режим «тільки 802.11n».
Це пов’язано з ключовою особливістю 802.11n — використання декількох вхідних і вихідних каналів. Максимальна номінальна швидкість (так звана швидкість фізичного з’єднання, PHY link) одного каналу — 150 Мбіт/с. Старі стандарти можуть працювати тільки з одним каналом, тому режим сумісності зводить нанівець переваги 802.11n.
Відносно новим стандартом є 802.11ac, фінальну версію якого впровадили на початку 2014 року. Він працює в діапазоні 5 ГГц і відрізняється більш широким каналом (стандартно — 80 МГц, опціонально — 160 МГц проти 20/40 МГц у 802.11n) і одночасним використанням до восьми каналів (проти чотирьох у 802.11n).
Номінальні швидкості з’єднання — від 433 Мбіт/с між точкою доступу з однієї антеною і клієнтським пристроєм з одного антеною; до 3,39 Гбіт/с в разі використання чотирьох антен. Пристрої 802.11ac зворотно сумісні з 802.11a/b/g/n у відповідних діапазонах. Оскільки 802.11ac використовує 5 ГГц, то всі роутери з його підтримкою є дводіапазонними.

Апаратна частина
Яка апаратна начинка потрібна для реалізації технологій передачі даних? Очевидно, що це повинні бути: основний обчислювальний і керуючий модуль; модулі роботи з дротовою і бездротовою мережею; зовнішні інтерфейси, а також оперативна пам’ять і флеш для зберігання перезаписуваної прошивки і налаштувань. Чим більше оперативної пам’яті і потужніший центральний обчислювальний блок — тим краще.
В основному чіпсети для домашніх роутерів виробляють кілька компаній: Broadcom, Realtek, Qualcomm (Atheros), Mediatek (Ralink). Частота роботи може становити від 300 МГц до 1000 МГц і вище. У самих топових моделях процесор може бути двоядерними. Вибір виробника — справа особисто Ваша, тут не можна виокремити когось кращого.
Антени можуть бути як зовнішніми, так і вбудованими (наприклад, у вигляді невеликих смужок, розпаяних на материнській платі). Їх число може становити від однієї штуки у пристроїв початкового рівня і до трьох-чотирьох — у топових моделей. Більше — краще, але розраховуйте на власні потреби та бюджет.
На корпусі маршрутизатора є світлодіодні індикатори активності портів Ethernet і мережі Wi-Fi. Це необхідно не тільки для краси, а й для наочної діагностики підключень в разі неполадок обладнання.

Прошивка та інтерфейс
Програмна складова мережевого обладнання являє собою, по суті, повноцінну операційну систему. В цілому прошивки більшості роутерів мають необхідний набір функцій по налаштуванню різних способів доступу в Інтернет (пряме підключення, варіант PPP), а також таких параметрів, як перенаправлення портів різними способами (може знадобитися для ігор, торрентів і т.д.), батьківський контроль, базовий захист від атак ззовні. Багато пристроїв можуть працювати більш ніж з однією мережею і в кожному діапазоні. Це потрібно, наприклад, для створення гостьового Wi-Fi з ізоляцією від основної «домашньої» бездротової локації. Чим новіша версія прошивки, тим краще — вона дає доступ до більш нових функції та стандартів зв’язку.

Додаткові функції
Вони реалізуються за допомогою портів USB, які дозволяють підключати зовнішні накопичувачі, принтери, сканери та модеми мобільного зв’язку. Однак не всі моделі підтримують ці функції. У дешевших, як правило, є тільки опція підключення зовнішніх накопичувачів. Очевидно, що це обмеження встановлено не через «залізо».
Наступна важлива функція — принт-сервер. Уже з назви зрозуміло, що з його допомогою можна зробити друк на принтері доступною для всіх пристроїв, підключених до домашньої мережі. Як правило, принтер і / або МФУ підключаються до маршрутизатора через створення TCP / IP-порту друку.
Третя функція — підключення модемів для стільникових мереж. Вони використовуються як для прямого доступу в Інтернет, так і в якості резервного каналу. У даній ситуації роутер автоматично (при наявності грошей на рахунку, звичайно) перемикається на мобільний інтернет відразу, як тільки пропадає зв’язок, працює з WAN-підключенням.

Рекомендації
Не варто очікувати від маршрутизатора тих швидкостей, які вказані на коробках. Як правило, виробник вказує теоретичну пропускну здатність «заліза». Те саме можна сказати і щодо дальності зони покриття. Типові 30 метрів для приміщення, якщо і будуть досягнуті, то з дуже малою швидкістю.
Дводіапазонні роутери потрібні, якщо є пристрої, що працюють з 5 ГГц. Цей режим може допомогти в разі потреби отримати високу швидкість на невеликій відстані в приміщенні з поганою радіопроникністю. Наприклад, щоб комфортно дивитися на телевізорі контент HD-якості або завантажувати ігри на ігрову консоль.
Якщо роутер планується використовувати для розширення зони покриття, то зверніть увагу на те, щоб пристрій міг працювати в режимі повторювача (repeater).
Якщо бюджет на покупку обмежений, то цілком можна обійтися 100-мегабітним Ethernet. Цього достатньо навіть для перегляду відео у високій роздільній здатності. Великі файли (фільми) будуть передаватися по мережі повільніше, але так чи часто це потрібно?
Провайдери, що надають гігабитне підключення, є. Але їх дуже мало, і вони, як правило, дають не «чесний» гігабіт, а декілька сотень мегабіт в секунду. Тому говорити про повсюдний перехід на гігабіт поки рано. Замість цього є сенс вибрати пристрій з портом USB, який штатно можна використовувати хоча б як мережевий диск. А ще краще, якщо буде підтримка принт-сервера і вбудованого торрент-клієнта (опціонально).
Ознайомитися із асортиментом, отримати детальнішу інформацію, купити у Вінниці або замовити «просунуту» непопулярну модель маршрутизатора Ви можете у магазині комп’ютерної техніки Енрон.