Комплексные компьютерные
решения
г. Винница. ул. Келецкая 61А
тел. +38(0432)550 950
+38(0432)554 408
моб. +38(063)863 78 03
сервис. +38(068)574 82 16

Як вибрати процесор — AMD, Intel, частота, ядра…

Як вибрати процесор AMD Intel

Коли мова заходить про ігрову збірку, то основна увага приділяється відеокарті. Однак тільки грамотно підібраний центральний процесор дозволить їй повністю розкрити свій потенціал. Спробуємо визначити основні характеристики центрального процесора, що впливають на продуктивність 3D-прискорювача в сучасних іграх.

На дворі березень 2016 року. У настільному сегменті присутні 6- і 8-ядерні центральні процесори, однак популярними, як і раніше, вважаються 2- і 4-ядерні моделі. Тому питання вибору центрального процесора для ігрового комп’ютера актуальне як ніколи.

Процесорозалежність

Існує таке поняття, як ефект процесорозалежності. Він може проявитися абсолютно в будь-якій комп’ютерній грі. Виникає, якщо продуктивність відеокарти впирається в можливості центрального чіпа. В абсолютно будь-якій грі на «плечі» ЦП лягають такі завдання, як організація полігонів, розрахунки освітлення і фізики, моделювання штучного інтелекту і ще безліч інших дій.

У процесорозалежних іграх кількість кадрів в секунду може залежати від декількох параметрів ЦП: архітектури, тактової частоти, кількості ядер і потоків, а також обсягу кешу.

Як вибрати процесор AMD Intel

Частота

Тактова частота у центральних процесорів вже досить давно не росте. Раніше збільшення саме мегагерц призводило до шаленого зростання загального рівня продуктивності. Зараз же частота центральних процесорів AMD і Intel застигла в дельті 2,5-4 ГГц. Все, що нижче — занадто бюджетно і не зовсім підходить для ігрового комп’ютера; все, що вище — це вже оверклокінг.

Важливо розуміти, що, чим менше навантаження лягає на «плечі» відеокарти, тим вищою повинна бути частота центрального процесора. Нераціонально придбати, наприклад, адаптер рівня GeForce GTX TITAN X і використовувати його в іграх з роздільною здатністю 1600х900 пікселів.

Для відеокарт рівня Low-end (GeForce GTX 950, Radeon R7 370) вистачить центрального процесора, який функціонує на частоті від 3 ГГц. Адаптерам сегмента Middle-end (Radeon R9 280X, GeForce GTX 770) — 3,4-3,6 ГГц. Флагманським видеокартам High-end (Radeon R9 Fury, GeForce GTX 980 Ti) — 3,7-4 ГГц.

Як вибрати процесор AMD Intel

Архітектура

Сучасні архітектури, за невеликим винятком, мають однакову продуктивність в комп’ютерних іграх. Володарі процесорів сімейств Sandy Bridge, Ivy Bridge і Haswell можуть відчувати себе цілком спокійно. З AMD аналогічна ситуація: всілякі варіації модульної архітектури (Bulldozer, Piledriver, Steamroller) в іграх мають приблизно схожий рівень продуктивності.

Ядра і потоки

Третій і, можливо, визначальний фактор, що обмежує продуктивність відеокарти в іграх — кількість ядер центрального процесора. Недарма у дедалі більшої кількості ігор в мінімальних системних вимогах вказується необхідність установки 4-ядерного ЦП.

Деякі процесори Intel (Core i3 і Core i7) мають певну кількість ядер, але подвійну кількість потоків. За це відповідає технологія Hyper-Threading, вперше знайшла своє застосування ще в чіпах Pentium 4. Потоки і ядра — трохи різні речі.

Чотири ядра — оптимальна кількість на сьогоднішній день. У той же час очевидно, що з двоядерним процесором ігрові комп’ютери збирати не варто. У той же час деякі моделі Intel (Core i3 і Core i7) можуть похвалитися підтримкою технології Hyper-Threading. У таких чіпів є певне число фізичних ядер і подвійна кількість — віртуальних.

Hyper-Threading має найбільшу користь у Core i3, особливо, якщо в системних вимогах вказана чотирьохядерна модель процесора. А ось у випадку з Core i7 приріст продуктивності в іграх не такий істотний.

Як вибрати процесор AMD Intel

Кеш

У кожного процесора є певний обсяг кеша. На сьогоднішній день в сучасних інтегральних рішеннях застосовується до чотирьох рівнів цього типу пам’яті. Кеш першого і другого рівнів, як правило, визначається архітектурними особливостями чіпа. Кеш третього рівня від моделі до моделі може змінюватися. Втім, різниця в кеші третього рівня між процесорами Intel Core i5 та Core i7 в більшості випадків не впливає на продуктивність системи в сучасних іграх.

DirectX 12

Гнатися за DirectX 12 в даний момент часу немає особливого сенсу. Всі сучасні відеокарти AMD і NVIDIA і так підтримують цей API. Плюс велика кількість ігор, що підтримують DirectX 12 і добре оптимізованих під багатоядерні системи, з’явиться лише через рік-півтора.

Як вибрати процесор AMD Intel

AMD або Intel?

Якщо коротко — для ігор краще підходять рішення Intel. Однак серед бюджетних рішень (Athlon X4, FX-4000, A8, Pentium, Celeron) перевагу має продукція AMD. Тестування показало, що менш продуктивні чотири ядра AMD у процесорозалежних іграх поводяться краще, ніж більш швидкі два ядра Intel. У середньому і високому цінових діапазонах (Core i3, Core i5, Core i7, A10, FX-6000, FX-8000, FX-9000) вже краще себе почувають рішення Intel.

Як вибрати процесор AMD Intel

Висновок

Яким же повинен бути ідеальний центральний процесор для ігрового комп’ютера? По-перше, він повинен мати мінімум чотири потоки. Як показало тестування, технологія Hyper-Treading в Core i3 реально сприяє збільшенню кількості кадрів в секунду.

Якщо ми говоримо про процесори Intel, то золотою серединою є моделі Core i5. Чому саме Core i5? На жаль, різниця в ціні між чотирьохядерним Core i5-6600K і шестиядерним Core i7-5820K становить «якихось там» 147 доларів США, а різниця у швидкодії в іграх — одиниці відсотків. Чи вигідно це, судіть самі.

Якщо ми говоримо про процесори AMD, то для відеокарт верхнього рівня Middle-end, а також High-end потрібен тільки 8-ядерний чіп FX-8000/9000. У той же час в бюджетному сегменті 4-ядерні моделі AMD (A8, Athlon X4) виглядають краще двоядерних Intel Pentium / Celeron. У середньому і високому діапазонах спостерігається зворотна ситуація.

Якщо коротко давати рекомендацію по вибору процесора для ігрового комп’ютера — беріть Core i5 або FX-8000. Купити процесори AMD або Intel для десктопних ПК можна у комп’ютерному магазині Енрон у Вінниці.